Inicjatywy
Inicjatywy
IHPSwspiera i uczestniczy w przekroju inicjatyw z dziedzin wcześniej wyszczególnionych. Inicjatywy zawierają:
I. Harmonia Center—
1. Badania Socjologiczne. Przeprowadzamy socjologiczne projekty badawcze zarówno samodzielnie jak i w kooperacji z innymi ośrodkami badawczymi, z naciskiem na zrozumienie:
· Procesów urynkowienia i demokratyzacji i ich właściwych przejawów w rozbieżnych kontekstach społecznych;
· Form i dynamiki nierówności i nieciągłości społecznych oraz różnych koncepcji sprawiedliwości społecznej i praw człowieka w wyróżniających się kontekstach społecznych;
· Złożonych aspektów starzenia się jednostek jak i całych społeczeństw, strategii reakcji w rodzinie oraz w lokalnych i narodowych społecznościach a także spójności międzypokoleniowej;
· Tożsamości i relacji w związku z rolami społecznymi zbudowanymi na podstawie płci.
Przewodnicząca IHPS opublikowała krótki artykuł przybliżający ten projekt w lokalnej prasie. Dodatkowe materiały medialne tutaj.
II. Sympozja i współpraca z samorządami i instytucjami szkolnictwa wyższego/uniwersytetami—
Różnorodne wyzwania – prawne, administracyjne, logistyczne i finansowe – wyzwania, których doświadczyliśmy przy restoracji Harmonia Center skłoniły IHPS do rozpoczęcia dialogu z urzędem gminy Tarnowa Podgórnego, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Politechniką Poznańską w poszukiwaniu nowatorskich spojerzeń przy restoracji i adaptacji innych obiektów historycznych Wielkopolski które nadal znajdują się w stanie zaniedbania, w czasach gdy dane z ankiet sugerują niezaspokojoną potrzebę na wspólną przestrzeń społeczną. W lutym 2015, IHPS zorganizował sympozjum z samorządem lokalnym, miesiąc później adresując władze lokalne na zgromadzeniu gminnym, proponując zmiany w planowaniu przestrzennym które usprawniłyby infrastrukturę administracyjną i zmobilizowały zaangażowanie przedsiębiorców społecznych w restorację, ochronę i zapewnienie ciągłości społecznego użytkowania lokalnych obiektów historycznych, nie jako projekty indywidualne lecz jako lecz w ramach skoordynowanej sieci projektów aktywnie wspomaganej przez samorząd lokalny. Jako konkrektny krok w stronę osiągnięcia tego celu, IHPS ustanowił roczne staże, angażujące studentów z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w produkcję wszechstronnego spisu obiektów historycznych Tarnowa Podgórnego wraz z funkcyjnym i architektonicznym planem użytkowania tych obiektów jako przestrzeni publicznej która spełniałaby społeczne potrzeby i integrowała członków lokalnej społeczności oraz przyciągała odwiedzających z zewnątrz.
III. Przekształcanie dyscypliny socjologii na Post-Socjalistycznych Uniwersytetach—
Ta inicjatywa jest prowadzona przez IHPS w kooperacji z Instytutem Socjologii w Poznaniu oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Inicjatywa ma na celu pomoc młodym socjologom. IHPS wziął udział w serii dialogów pomiędzy wydziałem a studentami w ramach wybitnego polskiego wydziału socjologii, aby wygenerować dzieloną wizję administracyjnych i niezależnych zmian w prowadzeniu wydziałów oraz rozwoju samej dyscypliny w Polsce, potrzebnej nam po upadku socjalizmu. IHPS organizował te formy dialogu jako dwutygodniowe programy wymian studenckich pomiędzy studentami Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu a Amerykańskimi studentami z Haverford College. Efekty dialogu zostały opisane w opublikowanej w Polsce książce, „Studiować Socjologię w XXI wieku”, finansowanej przez IHPS.
IV. Kooperacja pomiędzy ISA a Instytutem Haverford Publicznej Socjologii—
Obecna prezydent International Sociological Association – Margaret Abraham, zidentyfikowała dalszą globalizację poprzez międzynarodowe członkowsko i program badań jako czołowy priorytet swojej prezydentury w ISA. Zobowiązała się do wspierania młodych socjologów z globalnych peryferii w ich staraniach przezwyciężania barier które powstrzymywałyby ich przed udziałem w międzynarodowych wymianach organizowanych przez ISA. Prezydent udzieliła poparcia silnemu programowi działań z naciskiem na adresowanie niesprawiedliwości społecznej, nierówności oraz marginalizacji, włączając w to różnice ze względu na położenie geograficzne i płeć. W walce z tymi poważnymi i złożonymi problemami społecznymi, z celem poprowadzenia zmian społecznych, prezydent zdecydowała się na udział ISA w międzyorganizacyjnej i międzydyscyplinarnej kolaboracji.
Założenia programowe ISA są bardzo zbliżone z misją i działalnością IHPS. W 2015, rada wykonawcza ISA poparła współpracę pomiędzy stowarzyszeniem a IHPS. Nasz instytut zobowiązał się do wsparcia w osiąganiu celów ISA wyszczególnionych przez prezydent Margaret Abraham. W szczególności, IHPS zobowiązuje się do podniesienia członkowstwa w ISA wśród młodych socjologów pochodzących ze światowych peryferii/z krajów zmarginalizowanych i do adresowania zagadnień marginalizacji i sprawiedliwości społecznej. IHPS jest też szczególnie oddany wsparciu priorytetów ustalonych przez Panią prezydent w kolejnych dwóch latach, poprzez podniesienie zdolności instytucjonalnych ISA oraz pracę w celu zwalczania barier w efektywnej partycypacji jakich doświadczają młodzi socjolodzy ze światowych peryferii/krajów zmarginalizowanych. Tak więc IHPS planuje poszukiwać dotacji i darowizn które wspomogłyby ISA finansowo i pomoc ISA w lokalizacji socjologów z krajów zmarginalizowanych. Dodatkowo, IHPS planuje przeznaczyć granty w wysokości $500 dla dziesięciu młodów socjologów z krajów Europy Centralnej aby wspomóc ich wydatki związane z udziałem w Trzecim Forum ISA/3rd ISA Forum w Wiedniu w 2015. Instytut planuje także organizację dwóch warsztatów dla młodych socjologów z krajów Europy Centralnej. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o grantach podróżnych na Trzecie Forum ISA/3rd ISA Forum.